Komunikat prasowy

24.09.2018

Prezes Banku Pekao S.A. w BBC News: Przedstawicielstwo banku w Londynie to odpowiedź na potrzeby polskich firm

Podczas wywiadu w londyńskiej redakcji BBC News Prezes Banku Pekao S.A. Michał Krupiński opowiedział o przyczynach, dla których bank zdecydował się na otwarcie przedstawicielstwa w Londynie. - To odpowiedź na rosnące zainteresowanie polskich firm ekspansją na brytyjski rynek, a z drugiej strony międzynarodowych funduszy inwestycjami w Polsce - ocenił.

Widzimy wzrost zainteresowania funduszami private equity z Londynu. Nie sądzę, by Londyn stracił status globalnego centrum finansowego. Jeśli tak się nawet stanie, to na pewno nie w ciągu jednej nocy. Dlatego podążamy za naszymi klientami, niektórymi funduszami hedgingowymi, funduszami private equity. Widzimy także zainteresowanie naszych polskich klientów korporacyjnych eksportem do Wielkiej Brytanii, brytyjskim rynkiem – powiedział Krupiński.

Podkreślił również, że wyjście Banku Pekao z oficjalną ekspozycją poza granice kraju to również efekt dojrzałości polskiego rynku, co zostało w poniedziałek potwierdzone wejściem Polski do indeksów rynków rozwiniętych według klasyfikacji FTSE Russell. I czemu towarzyszy szybki wzrost gospodarczy Polski, a w ślad za nim ekspansja zagraniczna krajowych przedsiębiorstw. Powiedział, że Wielka Brytania jest dla wielu polskich firm trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym.

Od dłuższego czasu uważam, że Polska nie jest już rynkiem wschodzącym. Mamy 5-procentowy zróżnicowany wzrost gospodarczy. Polska jest bardzo dobrze powiązana z gospodarką niemiecką i europejską oraz globalną. W pewnym stopniu jesteśmy odzwierciedleniem tego, co dzieje się w najszybciej rozwijających się krajach UE. Mamy stabilną inflację, trzecie najniższe bezrobocie w UE i nadwyżkę na rachunku bieżącym – skomentował Prezes.

Pytany o obawy i niepewność związaną z przedłużającymi się negocjacjami nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powiedział, że rynki przeceniają możliwość opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię bez porozumienia z Unią Europejską. A porozumienie UE ze Zjednoczonym Królestwem pozwoli na dalszy rozwój stosunków handlowych.

 

Bank Pekao S.A. został założony 17 marca 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank - zatrudniając ponad 15 000 osób - jest jednym z większych pracodawców w Polsce.

Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości.

Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20,  należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Bank Pekao S.A jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influercerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi na adres:

media@pekao.com.pl

Telefon dla dziennikarzy do osoby dyżurującej to: +48 22 524 51 48CO_CENTER
   Strefa dla prasy
pomoc