Komunikat prasowy

18.07.2018

Bank Pekao S.A. we współpracy z Pekao TFI uruchomił pierwszy na polskim rynku samorządowy fundusz inwestycyjny - Pekao Samorząd Plus FIZ

Aktywa stworzonego przez Pekao S.A. funduszu to obligacje miast i województw oraz spółek komunalnych realizujących projekty inwestycyjne finansowane przez Bank. Emisja certyfikatów została objęta w większości przez klientów Sektora Publicznego oraz Instytucje Finansowe.

- Nowy produkt Pekao ma olbrzymie znaczenie dla samorządów i dla rozwoju rynku obligacji komunalnych w Polsce, którego od lat jesteśmy liderem. Rozwijając ofertę produktów zabezpieczonych aktywami samorządowymi dywersyfikujemy bardzo zmonopolizowane obecnie źródła finansowania dla inwestycji infrastrukturalnych, które stanowią lokomotywę wzrostu PKB Polski - mówi Rafał Petsch Dyrektor Departamentu, Departament Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego.

Bank Pekao S.A. rozważa również oferowanie samorządowych funduszy publicznych klientom detalicznym oraz funduszom emerytalnym i infrastrukturalnym za granicą. Równocześnie pracuje nad emisją publicznych listów zastawnych opartych na kredytach sektora publicznego.

- Oferujemy klientom zupełnie nową klasę aktywów, do których nie było do tej pory właściwie dostępu, bo banki obejmowały je na własne księgi. Przy bardzo niskim ryzyku oferują one wyższą dochodowość niż obligacje Skarbu Państwa. Będziemy też zapewniać rynek wtórny - dodaje Rafał Petsch.

Podjęte inicjatywy - oparte o strategię do 2020 roku - poza korzyściami finansowymi i poprawą wskaźników rentowności, zwiększają możliwość aranżacji nowych transakcji, a także wpływają na zacieśnienie relacji biznesowych pomiędzy Pekao S.A. a klientami banku.

 

Bank Pekao S.A. został założony 17 marca 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank - zatrudniając ponad 15 000 osób - jest jednym z większych pracodawców w Polsce.

Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości.

Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20,  należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Bank Pekao S.A jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influercerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi na adres:

media@pekao.com.pl

Telefon dla dziennikarzy do osoby dyżurującej to: +48 22 524 51 48CO_CENTER
   Strefa dla prasy
pomoc